Pomáháme cizincům v boji proti pracovnímu vykořisťování

Terén pro ohrožené osoby denně řeší situace, kdy zaměstnavatelé cizince využívají a porušují jejich práva. Mnohé pracovní agentury se bohužel chovají k cizincům jako k novodobým otrokům.
Články

kategorie

10. 10. 2024

datum publikace

Barbora Uldrychová

autor článku

0

minut čtení

Cizinci pracující v Česku se mnohdy potýkají s nespravedlivými pracovními podmínkami až vykořisťováním. Naši pracovníci ze služby Terén pro ohrožené osoby denně řeší situace, kdy zaměstnavatelé cizince využívají a porušují jejich práva. V databázi máme stovky příběhů, kdy zaměstnavatelé jednali v rozporu s pravidly. Mnohé pracovní agentury se bohužel chovají k cizincům jako k novodobým otrokům. Cizinci se často ocitají v situacích, kdy jsou jim odepřena základní pracovní práva jako je výpovědní lhůta, nemocenská či zápočtový list. Kolegové z Terénu se však snaží tuto situaci měnit.

Příběh bez happyendu
Jedním z mnoha smutných případů je příběh cizinky, která pracovala ve skladu nedaleko Plzně a otěhotněla. Bála se, že přijde o práci, protože nemocné či těhotné zaměstnankyně byly často propouštěny. Přes sliby koordinátorů pracovní agentury nedostala žádnou pomoc. Až setkání s terénním pracovníkem Diakonie Západ jí umožnilo komunikovat s lékařem, který označil její těhotenství za rizikové. Bohužel kvůli nedostatečnému sledování těhotenství a stresu porodila předčasně a dítě zemřelo.

Projekty na ochranu cizinců

Abychom předešli podobným tragédiím, realizujeme projekt Boj proti pracovnímu vykořisťování: Podpora ukrajinských uprchlíků v Plzeňském kraji. Cílem je poskytnout až 330 lidem odborné poradenství a přímou podporu. Projekt financuje International Organization for Migration (IOM), mezivládní organizace OSN.

„Prostřednictvím terénních výjezdů a odborného poradenství pomáháme uprchlíkům řešit jejich pracovní problémy. V rámci dalšího projektu Week of Compassion posilujeme tým, který bude dojíždět do odlehlejších částí kraje, kde je ještě vyšší riziko zneužívání cizinců. Naším cílem je, aby každý znal svá práva a věděl, jak se proti nekalým praktikám bránit,“ vysvětluje Viktor Rumpík, koordinátor ukrajinských aktivit Diakonie Západ. Pracovníci poskytují informační materiály a praktickou podporu, jako je doprovod na úřady či poradenství ohledně české legislativy. Je důležité, aby cizinci měli k dispozici veškeré informace, které jim pomohou čelit pracovním rizikům.

Nejnovější články

Načítání příspěvků...