Diakonie

Klub Echo pro děti a mládež v Dobřanech

Vytváříme bezpečný prostor pro aktivity dětí a mládeže. Naši pracovníci doprovázejí děti a mládež při řešení každodenních i mimořádných situací a podporují je v seberealizaci, čímž zvyšují jejich šance uspět v současném světě.

Informace o nízkoprahovém klubu Echo

Kde Klub Echo najdete

Adresa: Náměstí T. G. M. 282, 334 41 Dobřany
Provozní doba: Pondělí: 12:30 – 17:00, Úterý: 12:30 – 17:00, Středa: 12:30 – 17:00, Čtvrtek: 12:30 – 17:00, Pátek: zavřeno
Kapacita: 25 osob
Koordinátorka zařízení: Lucie Jandová, DiS.
Mobil: +420 734 640 492
E-mail: klub.echo@diakoniezapad.cz
Sociální sítě: FacebookInstagram

Kontakty

Kontakt - Lucie Jandová,
Lucie Jandová, DiS.koordinátorka Klubů Echo a Magnetlucie.jandova@diakoniezapad.cz+420 734 640 492
Kontakt - Renáta Faměrová
Mgr. Renáta Faměrová vedoucí služeb pro děti a mládežrenata.famerova@diakoniezapad.cz+420 731 517 377

Co je to vlastně Klub?

Nízkoprahový klub neboli „nízkopraháč“ (odborně nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, někdy také NZDM) je sociální služba určená dětem a dospívajícím. Nízkoprahové kluby pro děti a mládež jsou pro dospívající zázemím s možností scházet se s vrstevníky, místem pro vlastní aktivity (např. zkoušku kapely, zorganizování turnaje ve stolním fotbale nebo místem kde se můžou schovat před světem). Výraz nízkoprahový znamená „dostupný, neodrazující od vstupu”. Pracovníci nízkoprahových klubů poskytují mladým lidem pomoc a podporu v obtížných i každodenních situacích a také usilují o to, aby mladí lidé obtížné situace zažívali v co nejmenší míře a byli si vědomi potenciálních rizik. 

Jak pomáháme

Vize

Mladí lidé, kteří vykročí tou správnou nohou.

Poslání

Pomáháme dětem a mladým lidem při hledání vlastní cesty.

Služba Klub pro děti a mládež doprovází a podporuje děti a mládež ve spádové lokalitě a jejím okolí při řešení obtížných i každodenních situací a zvyšuje jejich šance uspět v dalším životě.

Poskytujeme tyto druhy služeb

  • výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti,
  • zprostředkování kontaktu se společenským prostředím,
  • sociálně terapeutické činnosti,
  • pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí.

Hlavní cíl

Mladí lidé, kteří jsou připravení na vstup do dospělého života. Umí vyjádřit svůj názor a ví, kam se obrátit o pomoc při řešení každodenních i obtížných situací. Znají svá práva, povinnosti a společenské normy. Dokážou smysluplně trávit volný čas a prospívají ve škole.

Řídíme se hodnotami

Principy, podle kterých pracujeme:

Nízkoprahovost
Kluby pro děti a mládež realizují služby tak, aby byla umožněna jejich maximální dostupnost, odstraňují časové, prostorové, psychologické a finanční bariéry, které by bránily cílové skupině ve vstupu do prostoru zařízení či ve využití poskytovaných služeb. Součástí zásady nízkoprahovosti je i možnost uživatele využívat služeb anonymně, tedy bez uvedení jména a jiných osobních údajů.

Dobrovolnost a nezávislost
Cílová skupina využívá služby Klub pro děti a mládež dobrovolně, na základě svého vlastního rozhodnutí a v souladu se svými zájmy a potřebami. Nikdo nemůže být nucen nedobrovolně využívat služby Klub pro děti a mládež. Pracovníci Klubů pro děti a mládež respektují vlastní rozhodnutí uživatele ohledně řešení jeho situace. Služba je poskytována takovým způsobem, aby uživatel nebyl na službě závislý. Je motivován k aktivnímu řešení své situace.

Rovnost
Kluby pro děti a mládež poskytují služby cílové skupině bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení.

Respektování jedinečnosti člověka
Uznáváme jedinečnou hodnotu, důležitost, důstojnost každého člověka a naše pomoc vychází z individuálně určených potřeb osob, kterým je služba poskytována. Věříme v pozitivní možnost změny u každého jedince bez ohledu na jeho dosavadní život a v nutnost přistupovat ke každému uživateli s respektem a pochopením.

Základní principy poskytování naší sociální služby vycházejí z hodnot Diakonie ČCE:

  • milosrdenství
  • společenství
  • fortelnost
  • naděje

Galerie

Naše projekty

Posílení soběstačnosti ukrajinských uprchlíků v ČR s podporou Diakonie Katastrophenhilfe, Berlín

Kluby pro děti a mládež podporují se zvýšenou citlivostí ke zranitelnosti ukrajinské děti a mládež, které prošly krizovou situací v důsledku vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině a jsou vystaveny nutnosti adaptace ve zcela novém prostředí. Veškeré uvedené aktivity realizujeme s primárním cílem jejich integrace do majoritní společnosti.

Podporu zajišťujeme v rámci běžného provozu ambulantních Klubů pro děti a mládež a terénní aktivitou, zahrnující vyhledávání a oslovování ukrajinských dětí a mládeže ve spádových lokalitách, jejich podpora v místě, případně jejich následné navázání na ambulantní Kluby. To vše aktivitami individuálního i skupinového charakteru a realizací vzdělávacích a preventivních programů.

Nedílnou součástí poskytované podpory je i realizace nadstavbových činností, zejména jednodenních adaptačních akcí, jejichž cílem je dopřát dětem odreagování, zábavu, všestranný osobnostní rozvoj (volnočasové aktivity, sportovní, hudební, výtvarné činnosti, výlety…), navázání kontaktu s vrstevníky, seznámení s jejich blízkým i širším okolím, podpora vzájemného porozumění (jazykového i sociokulturního) primárně mezi dětskými účastníky v lokalitě, ale potenciálně i v rámci celých komunit (historie, památky, významné události, státní svátky, tradice..). Tyto aktivity napomáhají rovněž rodičům dětí v zajištění péče o ně v období prázdnin a usnadňují jim sladění osobního a pracovního života.

Diakonie Západ pro Ukrajinu

Podpora tohoto projektu byla poskytnuta grantem UMCOR. Jedná se o komplexní podporu ukrajinských uprchlíků v rámci našich tří služeb – Terén, Archa, Kluby.

Pracovníci Klubů pro děti a mládež realizují workshopy s cílem podpořit vzájemné porozumění po jazykové i sociokulturní stránce, podporují děti prostřednictvím relaxačních a aktivizačních činností tak, aby dopřáli dětem odreagování, zábavu, podpořili všestranný osobnostní rozvoj, ale realizují i výtvarné, hudební, sportovní aktivity a výlety.

Ukrajinské děti podporujeme také v rámci běžného provozu Klubů, a to ve 4 ambulantních Klubech Plzeňského kraje a  prostřednictvím cílené terénní aktivity v návaznosti na ambulantní Kluby, ale i v rámci mobilních Klubů (jižní Plzeňsko a Domažlicko).

To vše individuální i skupinovou formou s maximální otevřeností všem příchozím bez ohledu na národnostní či etnický původ,  s nulovou tolerancí ke konfliktům mezi návštěvníky zařízení a naopak s maximální podporou při řešení různorodých situací, které děti a teenagery potkávají.

Nedílnou součástí poskytované podpory je koordinace aktivit podporujících integraci uprchlíků v rámci multidisciplinární spolupráce, oslovování zástupců místních organizací a rovněž realizace preventivních programů přímo v Klubech, ale i v místních školách.

Ke stažení

Název dokumentuKategorieOdkaz na stažení
Leták KlubyKlub Akcent pro děti a mládež, Klub Atom pro děti a mládež, Klub Echo pro děti a mládež, Klub Fontána pro děti a mládež, Klub Magnet pro děti a mládež, Klub pro děti a mládež, Klub Uličník pro děti a mládežStáhnout
Popis realizace nízkoprahového zařízení pro děti a mládežKlub Akcent pro děti a mládež, Klub Atom pro děti a mládež, Klub Echo pro děti a mládež, Klub Fontána pro děti a mládež, Klub Magnet pro děti a mládež, Klub pro děti a mládež, Klub Uličník pro děti a mládežStáhnout