Informace o službě Terén pro ohrožené osoby
Naši pracovníci radí a pomáhají lidem při řešení složitých situací ve vztahu k jejich zaměstnavatelům a poskytují asistenci v záležitostech spojených s pobytem cizinců na území ČR.
Kde nás najdete
Působnost: město Plzeň, případně celý Plzeňský kraj
Adresa: Resslova 12, Plzeň 301 00
Koordinátor zařízení: Mgr. Jan Vaněk
Mobil: +420 731 125 836
E-mail: teren@diakoniezapad.cz
Terén pro občany v nesnázích na Facebooku
Provozní doba:
Pondělí 8:00-17:00
Úterý 9:00-15:00
Středa, čtvrtek, pátek 8:00-17:00
Každé úterý je služba poskytována v uvedených hodinách ambulantní formou (v kanceláři) na adrese Resslova 12, Plzeň.
Můžete nás kontaktovat e-mailem či telefonicky a dojednat si termín a místo osobní schůzky.
Služba je dostupná na uvedeném telefonním čísle ve stanovenou provozní dobu. V případě nutnosti jsme po domluvě flexibilní, a to jak vzhledem k provozní době, tak návštěvě jednotlivých lokalit, pobytu uživatelů apod.
Komu pomáháme
Pomáháme cizincům žijícím v ČR, kteří jsou ohroženi vykořisťováním, nelegálním zaměstnáváním, obchodováním s lidmi nebo se stali oběťmi trestných činů. Věnujeme se těm, kteří nedokáží vlastními silami řešit svoji nepříznivou situaci spojenou s pobytem a zaměstnáním v ČR.
Služba je poskytována cizincům bez rozdílu pohlaví, etnicity, státní příslušnosti a může být poskytována anonymně.
Cílové skupiny:
- imigranti a azylanti,
- oběti obchodu s lidmi,
- osoby komerčně zneužívané,
- oběti trestných činů.
Pokud nevíte, jestli je naše služba určena právě Vám, zkuste si odpovědět na tyto otázky:
- Ocitl/a jste se v tíživé situaci a nevíte si rady?
- Pracujete ve špatných podmínkách, nedostáváte zaplaceno, vyhrožují vám?
- Potřebujete pomoci v kontaktu s českými úřady?
- Neorientujete se v českém prostředí?
- Nemáte čas vyhledat pomocné služby, potřebujete najít vhodnou pomoc?
- Jestli jste si odpověděl/a alespoň na jednu z těchto otázek ANO, neváhejte nás kontaktovat, OZVEME SE VÁM ZPÁTKY!
Součástí služby je i základní sociální poradenství.
Našim klientům nabízíme tyto bezplatné služby:
- pracovně-právní a sociální poradenství v oblasti zaměstnanecké a cizinecké problematiky (nevyplacené mzdy, zadržované mzdy, zadržování dokladů, nucená práce ad.),
- doprovody při jednání s institucemi (Odbor azylové a migrační politiky, Cizinecká policie, OSSZ, ÚP, Inspektorát práce, lékař, zdravotní pojišťovny ad.),
- doprovody při jednání se zaměstnavateli,
- příprava podkladů pro žalobu, podnět k inspektorátu práce,
- příprava podkladů pro žádosti o vízum, přechodný a trvalý pobyt,
- příprava podkladů pro dávky státní sociální podpory, dávky hmotné nouze, nemocenské dávky atd.,
- řešení situace při ztrátě dokladů, nebo při vypršení jejich lhůty,
- tlumočení rumunština, ruština, ukrajinština a angličtina.
Kontakty
Tým tvoří zkušení terénní pracovníci s dlouholetou praxí v oboru poradenství.
Jak pomáháme
Vize
Cizinec, který zná a přijímá pravidla života v české společnosti a má v ní své místo.
Poslání
Posláním služby je pomáhat cizincům v situacích spojených s pobytem a zaměstnání v ČR.
Hlavní cíl služby
Vyhledávat obchodované a vykořisťované osoby a osob těmito jevy ohrožené. Poskytovat informace, pomoc a podporu při řešení situací s cílem osamostatnění se a návratu do běžného života.
Dílčí cíle:
- vyhledávat zranitelné osoby a osoby ohrožené vykořisťováním,
- předávat informace pro řešení jejich situace,
- provázet klienta s odpovídajícími službami a institucemi,
- asistovat při jednáních.
Terén pro ohrožené osoby je registrovaná sociální služba dle paragrafu § 37 zákona 108/2006 Sb. zákon o sociálních službách.
Řídíme se hodnotami
Sdílíme víru v hodnoty Diakonie ČCE – milosrdenství, fortelnost, společenství a naděje:
- věříme v sílu laskavosti,
- vážíme si poctivé práce,
- společně toho zvládneme víc,
- každý den je pro nás novou příležitost.
Užitečné odkazy
Galerie
Naše projekty
Diakonie Západ pro Ukrajinu
Podpora tohoto projektu byla poskytnuta grantem UMCOR. Jedná se o komplexní podporu ukrajinských uprchlíků v rámci našich tří služeb – Terén pro ohrožené osoby, Archa pro rodiny s dětmi a Klub pro děti a mládež. Projekt Diakonie Západ pro Ukrajinu vznikl v návaznosti na pomoc, která byla ukrajinským uprchlíkům poskytnuta po vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině v roce 2022.
V rámci projektu služba Terén pro ohrožené osoby především zajišťuje pomoc a podporu běžencům z Ukrajiny, kdy jim poskytuje své služby jak formou terénní práce tak od ledna 2023 také nabízí možnost ambulance.
Klientům pomáháme převážně s vyhledáváním práce, bydlení, jazykových a rekvalifikačních kurzů, zajištění dostupných sociálních dávek, vyřízení a prodloužení pobytových záležitostí, pojištění či slučování rodin, zajištěním lékařské péče, získání prostředků z nadací např. na zajištění bydlení, získání bezplatné materiální pomoci, informuje o pravidlech, postupech a důsledcích návratu do vlasti, atp.
Rodičům (a zprostředkovaně tedy jejich dětem) pomáhá při vyhledávání volných kapacit škol, podávání žádostí o přijetí a doprovází rodiče v případě potřeby na prvotní jednání „zápis“ dítěte do školy, aby ulehčila vzájemnou komunikaci.
Nad rámec svých základních činností služba také klientům nabízí doučování jejich dětí, pokud navštěvují ZŠ. V rámci projektu tak v roce 2023 podpoříme minimálně 10 dětí v rozsahu 300 hodin výuky.
Komplexní podpora ukrajinským uprchlíkům je realizována i za podpory Diakonie Katastrophenhilfe. V rámci této podpory služba Terén pro ohrožené osoby zajišťuje pomoc a podporu běžencům z Ukrajiny, ale primárně usiluje o rozšíření své působnosti do lokalit mimo samotné město Plzeň. Jde tedy o provádění depistáže v lokalitách mimo město Plzeň, šíření povědomí o nabízené službě a vytváření vazeb se zde působícími organizacemi a institucemi. S tím souvisí také další aktivita projektu, jímž je cílená koordinace aktivit podporujících integraci uprchlíků uvnitř i mimo organizaci Diakonie Západ.
Díky tomuto projektu je našim klientům zajištěna podpůrná pomoc ve formě nabídky „Krizového bydlení“. Jde o zajištění bydlení osobám, které se náhle ocitnou bez přístřeší nebo, které bydlí v nevyhovujícím bydlení. Primárně se jedná o podporu rodin a jednotlivců pečujících o nezl. dítě či děti nebo jinak znevýhodněné osoby. Těmto osobám poskytneme dočasné krátkodobé ubytování.
Nadace České spořitelny podpořila Diakonii ČCE
Na realizaci projektu „Zvyšování digitální gramotnosti ohrožených dětí & poskytování sociální podpory online“ se podílelo v roce 2020 několik služeb Diakonie Západ, které se věnují především práci s rodinami či dětmi, mezi něž se řadí i služba Terén pro ohrožené osoby.
V našem případě se jednalo o pilotní realizaci nadstavbové aktivity naší služby. Naším cílem bylo vyhledat rodiče a jejich děti, které mají jiný mateřský jazyk než je čeština a potřebují podporu při přípravě na školní výuku. V rámci projektu jsme mapovali potřeby rodin a dětí a zprostředkovávali jim potřebnou podporu.
Za dobu realizace projektu se nám podařilo zprostředkovat pomoc s přípravou pro celkem 7 dětí. Celkově byla pomoc poskytnuta v rozsahu 208,5 hodiny.
Po skončení realizace projektu pokračujeme v podpoře u 3 dětí. Pracovníci tuto činnost prozatím vykonávají na základě dobrovolnické smlouvy. S ohledem na to je rozsah podpory o něco nižší, než byl v rámci projektu. Setkávání probíhají přibližně jednou týdně.
Ke stažení
Název dokumentu | Kategorie | Odkaz na stažení |
---|---|---|
Leaflet BG | Terén pro ohrožené osoby | Stáhnout |
Leaflet RO | Terén pro ohrožené osoby | Stáhnout |
Leaflet UA | Terén pro ohrožené osoby | Stáhnout |
Leták Terén - CZ a SK | Terén pro ohrožené osoby | Stáhnout |
Leták Terén | Terén pro ohrožené osoby | Stáhnout |
Popis realizace služby Terén | Terén pro ohrožené osoby | Stáhnout |
Podporují nás
DĚKUJEME VŠEM NAŠIM PODPOROVATELŮM ZA TO, ŽE DÍKY NIM MŮŽEME POMÁHAT A ŘEŠIT ZAJÍMAVÉ PROJEKTY!
Služba Terén pro ohrožené osoby je podpořena v rámci projektu „Ekologicky šetrné automobily pro Diakonii Západ” registrovaným pod číslem CZ.06.6.127/0.0/0.0/21_124/0017439. Projekt vytvoří v Plzeňském kraji kvalitní materiální podmínky pro poskytování 4 druhů registrovaných sociálních služeb, a to služby Terén pro ohrožené osoby (do 31. 12. 2022 – terénní program, od 1. 1. 2023 – odborné sociální poradenství), Archa pro rodiny s dětmi (sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi), Klub pro děti a mládež (nízkoprahová zařízení pro děti a mládež) a Jubilata pro osoby potřebující péči (pečovatelské služba). Díky funkčnímu stavu vozového parku zůstanou služby Terén, Archa, Klub i Jubilata i nadále dostupné v terénní formě pro stovky klientů z území Plzeňského kraje. U všech služeb tak bude zajištěna udržitelnost a kapacita stávající sítě sociálních služeb, zvýší se dostupnost a kvalita těchto služeb, které podporují sociální inkluzi a cílí na snížení počtu osob sociálně vyloučených a osob ohrožených sociálním vyloučením. Po úspěšné realizaci tohoto projektu budou mít všechny zapojené sociální služby k dispozici kvalitní, spolehlivé, ekonomicky a ekologicky efektivně provozované materiálně-technické zabezpečení pro výkon uvedených sociálních služeb. K dispozici budou mít 6 nových nízkoemisních osobních vozů pro zajišťování přímé podpory svých klientů v terénní formě podpory. Díky tomu bude zajištěna stabilní dostupnost těchto služeb na obsluhovaném území. Klientům všech čtyř služeb se dostane podpory v jejich přirozeném prostředí, bude podporována sociální inkluze, čímž se zvýší kvalita života nejen konkrétních klientů služeb, ale také jejich rodinných příslušníků a širšího sociálního okolí.
Služba Terén pro ohrožené osoby je podpořena Ministerstvem práce a sociálních věcí prostřednictvím Plzeňského kraje v rámci dotačního titulu „Podpora sociálních služeb dle § 101a zákona o sociálních službách, Plzeňský kraj“ ze státního rozpočtu.
Tato služba je podporována Plzeňským krajem v rámci dotačního titulu „Podpora sociálních služeb v Plzeňském kraji.“
Služba Terén pro ohrožené osoby je finančně podpořena Statutárním městem Plzeň.
Tato služba je finančně podpořena Statutárním městem Plzeň prostřednictvím Odboru sociálních služeb.
Nadace Komerční banky finančně podpořila klienty Terénu pro ohrožené osoby v programu Samoživitelé.
Krizový byt pro nejohroženější ve službách Diakonie Západ byl v roce 2024 podpořen z programu Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Grant UMCOR podporuje aktivity Terénu pro ohrožené osoby směřující k pomoci ukrajinským uprchlíkům v letech 2022–2023.
Grant DKH podporuje aktivity Terénu pro ohrožené osoby směřující k pomoci ukrajinským uprchlíkům v letech 2023–2024.
Krizový byt pro nejohroženější osoby ve službách Diakonie Západ byl v roce 2024 podpořen Nadací České pošty z programu Pošťáci SRDCEM, který má za cíl podpořit zaměstnance České pošty v jejich dobrovolnictví, spolkové činnosti či zachování tradic.
Za podporu opravdu moc děkujeme!
Pokud Vás naše služby zaujaly, podpořte naše aktivity např. zasláním jakékoli finanční částky na náš účet: 9339 9339 / 0800 pod variabilním symbolem 21.