Tři roky války na Ukrajině: Diakonie Západ denně pomáhá uprchlíkům

Desítky zapálených svíček, modrožluté vlajky a modlitba za mír v Katedrále svatého Bartoloměje v Plzni. Takto vzpomenuli v pondělí 24. února 2025 ukrajinští uprchlíci na náměstí v západočeské metropoli na smutné třetí výročí od začátku ruské invaze do jejich vlasti. Tento tři roky trvající válečný konflikt obrátil životy milionů Ukrajinců naruby. Mnozí byli nuceni opustit své domovy a začít nový život […]
Články

kategorie

24. 2. 2025

datum publikace

Martina Burda

autor článku

0

minut čtení

Desítky zapálených svíček, modrožluté vlajky a modlitba za mír v Katedrále svatého Bartoloměje v Plzni. Takto vzpomenuli v pondělí 24. února 2025 ukrajinští uprchlíci na náměstí v západočeské metropoli na smutné třetí výročí od začátku ruské invaze do jejich vlasti.

Tento tři roky trvající válečný konflikt obrátil životy milionů Ukrajinců naruby. Mnozí byli nuceni opustit své domovy a začít nový život v cizích zemích. Mezi těmi, kteří nejvíce trpí, jsou ženy, děti a senioři, kteří uprchli před válkou, často bez prostředků a bez znalosti cizího jazyka. V západních Čechách, konkrétně v Plzni a Plzeňském kraji, se právě Diakonie Západ stala klíčovým partnerem pro uprchlíky, kteří zde hledali útočiště a nový začátek.

Pomoc má mnoho tváří

Diakonie Západ byla od samého počátku krizové situace neúnavným pomocníkem pro ukrajinské uprchlíky. „Poskytovali jsme nejen základní pomoc, ale také komplexní poradenství, tlumočení a asistenci při vyřizování dokumentů pro legální pobyt. Služby zahrnovaly i pomoc při hledání bydlení, práce a zprostředkování kontaktu s úřady a lékaři,“ vyjmenovává vedoucí oddělení komunikace DZ Barbora Uldrychová s tím, že tato pomoc je financována díky prostředkům z Evropské unie a dalších mezinárodních fondů.

Služba Terén: Ochrana práv uprchlíků

Jedním z hlavních pilířů pomoci je naše služba Terén pro ohrožené osoby, která se zaměřuje na ohrožené osoby. Už od února 2022 kolegové intenzivně pracují s uprchlíky z Ukrajiny, poskytují jim sociální poradenství a podporu v každodenním životě. „Naši pracovníci jsou v přímém kontaktu s uprchlíky na ubytovnách, na úřadech a pomáhají jim s jejich základními právy – ať už jde o řešení problémů v práci, u lékaře nebo při jednáních s úřady,“ pokračuje Uldrychová.

Služba Terén se kromě pomoci soustředí i na dodržování lidských práv a bojuje proti pracovnímu vykořisťování. Její odborníci se podíleli na analýze pracovní vykořisťování a nelegálního zaměstnávání cizinců v Plzeňském kraji a aktivně ovlivnili politiku zaměstnanosti cizinců včetně ukrajinských uprchlíků.

Podpora začleňování do české společnosti

My v Diakonii Západ si uvědomujeme, jak důležité je začlenění uprchlíků do české společnosti. Kromě přímé pomoci se proto zaměřujeme i na vytváření příležitostí pro navázání nových přátelství a poznání české kultury. Důležitým aspektem tohoto začleňování je vzájemný respekt k místním zvykům a dodržování zákonů, což usnadňuje přijetí Ukrajinců mezi místní obyvatelstvo.

Válkou nejvíce trpí děti

Děti uprchlíků prožitá traumata spojená s válkou a vykořeněním mohou velmi poznamenat na duši. Chtějí si najít kamarády a hrát si s nimi, ale mají jazykovou bariéru a setkávají se s předsudky. Začlenění ukrajinských dětí mezi české vrstevníky, pomoc se vzděláváním nebo smysluplné trávení volného času – to jsou úkoly nízkoprahových klubů Diakonie Západ.

Klub Atom pro děti a mládež s tím vším pomohl třeba 14letému Iljovi, který pochází z Užhorodu. „O Atomu se Ilja dozvěděl od svých vrstevníků z Ukrajiny, kteří už jej navštěvovali. Po počátečním ostychu a pravidelném docházení do Klubu si Ilja vybudoval důvěru k našim pracovníkům dokonce natolik, že se jim svěřil s tím, že je ve škole šikanovaný. Začal chodit za školu, nesvěřil se ani mamince, aby jí nepřidělával starosti. Pracovníci klubu mu pomohli problém řešit a on zase začal do školy chodit beze strachu. Klub Atom vytváří pro Ilju bezpečný prostor, kde má svůj klid, může si popovídat s pracovníky o svých starostech a radostech, dostat radu, pomoc a podporu a navazuje tu i nová přátelství,“ uvádí konkrétní příklad z praxe Barbora Uldrychová.

Také ve službě Archa pro rodiny s dětmi pomáhají sociální pracovnice uprchlíkům, jejichž rodinu rozdělila válka. „Přišla jsem z Dnipra do Plzně se dvěma malými dětmi – pětiletým Markem a tříletou Sofií. Můj manžel musel zůstat na Ukrajině. Nejprve jsem bydlela i s dětmi v jedné nevyhovující ubytovně a pak se mi právě díky sociální pracovnici z Archy podařilo najít nájemní bydlení a obě děti začaly navštěvovat volnočasové odpolední adaptační skupiny zaměřené na vzdělávání a tvoření. Byly taky na příměstském táboře o prázdninách,“ přidává svůj příběh klientka Archy Alona.

Právě příměstské tábory i volnočasové aktivity během školního roku, kde se prolíná tvoření a sport, jsou vyhledávanou nabídkou, jak trávit smysluplně volný čas. Navíc propojují dětské světy bez ohledu na národnost. Pro integraci rodičů s malými dětmi do 4 let funguje Klub Beruška, který má také podpořit integraci do české společnosti. Právě v Berušce nachází společná témata maminky z ciziny s maminkami z Plzeňska.


Kontakt - Barbora Uldrychová
Ing. Barbora Uldrychová vedoucí oddělení komunikace a péče o dárcebarbora.uldrychova@diakoniezapad.cz+420 605 573 209

Nejnovější články

Načítání příspěvků...

Co je COOKIE?

Cookie je malý datový soubor umístěný ve vašem prohlížeči v zařízení (počítači, chytrém telefonu či tabletu), na kterém si stránky prohlížíte. Jeho úkolem je pomoci prohlíženým stránkám správně fungovat a zobrazovat správný obsah. Stránky si pamatují vaše prohlížení a fungují tak, aby se nemusely vaše preference nahrávat znovu. Díky tomu je pro vás užívání stránek mnohem přívětivější.