Pomoc má mnoho tváří

O nás

Pomáháme kvalitními sociálními službami tam, kde na to člověk sám nestačí. Naše pomoc má mnoho tváří.

Najdete nás na

místech v rámci Plzeňského kraje

Provozujeme

registrovaných sociálních služeb

Působíme také v

dalších zemích světa

Za rok jsme pomohli více než

lidem

Diakonie Západ je jedním ze středisek Diakonie ČCE a už více než 30 let působí v regionu Plzeňského kraje. Poskytuje 10 druhů registrovaných sociálních služeb a další činnosti a ročně se stará o více než 3 600 klientů. Zaměřuje se na jedinečné služby lidem s těžkou poruchou autistického spektra, s mentálním a kombinovaným postižením. Vyniká komplexní péčí o ohrožené děti a jejich rodiny, pomáhá lidem v nesnázích či krizi, mladým na cestě k dospělosti, pečuje o seniory i pěstounské rodiny. Nabízí preventivní programy pro školy i veřejnost.

Prostřednictvím dceřiné společnosti Možnosti tu jsou o.p.s. zaměstnává osoby s tělesným nebo mentálním znevýhodněním a sociálně podniká.

Pomáháme lidem
v krizových
situacích

• dětem a maminkám
v azylových domech
  • rodinám s dětmi
v nesnázích
  • dětem a teenagerům na ulici, lidem žijícím v chudobě, sociálním vyloučení nebo zadlužení

ve stáří

• seniorům doma, aby mohli zůstat ve svém prostředí
  • seniorům v domovech a dalších zařízeních pro důstojné stáří
  • lidem s demencí, aby mohli žít v bezpečném prostředí

Naše hodnoty

Milosrdenství

Věříme v sílu laskavosti.

Fortelnost

Věříme v sílu poctivé práce.

Společenství

Věříme, že společně toho zvládneme víc.

Naděje

Věříme, že každý den je novou příležitostí.

s postižením

• rodinám, kde se narodilo dítě s handicapem
  • lidem s duševním onemocněním
  • dětem ve speciálních školách s rodinným prostředím
  • lidem s handikepem najít práci, bydlení a žít běžným životem
  • dětem i dospělým v domovech i stacionářích

také

• lidem při živelných pohromách i válečných konfliktech ve světě
    • lidem vykořisťovaným na trhu práce
    • lidem pečující o své blízké celostátním komplexním poradenstvím Pečuj doma

Slovo ředitelky

Milé čtenářky, milí čtenáři,

dovolte mi Vás pozdravit na webových stránkách Diakonie Západ. Již více jak 30 let jsou v Plzeňském kraji její služby k dispozici dětem a jejich rodinám, lidem se zdravotním postižením či seniorům. Po celou dobu svého působení se Diakonie Západ učí novým metodám práce, sleduje nové trendy na poli sociálních služeb a čerpá ze zkušeností, které získává z každodenního života. Přístup zaměstnanců založený na laskavosti a úctě, hledající možnosti i tam, kde je nikdo jiný nevidí, jsou bránou do společenství, které nabízí přijetí, pomoc, podporu i kvalitu.

Vítejte u nás!

Lucie Petříčková
    ředitelka Diakonie Západ

Historie Diakonie ČCE

V roce 1864 založil evangelický farář Václav Šubert v Krabčicích pod Řípem „opatrovnu“ pro děti místních sedláků. Jedná se o první diakonický projekt na našem území. V Krabčicích dodnes Diakonie provozuje domov odpočinku ve stáří. V roce 1903 vznikla „Česká Diakonie, spolek evanjelický pro ošetřování nemocných a chudých”. Sestry diakonky pracovaly v různých zdravotnických zařízeních či docházelo ošetřovat nemocné do rodin. V roce 1959 zakázal činnost Diakonie komunistický stát. Péče o potřebné se však neformálně udržuje v jednotlivých sborech evangelických církví.

Českobratrská církev evangelická obnovuje Diakonii 1. června 1989 a postupně rozvíjí celou paletu sociálních služeb (služby krizové pomoci, stacionáře pro děti s mentálním postižením, domácí péči o seniory a zdravotně postižené). Služby Diakonie se po roce 2000 rozšířily o služby sociální prevence, jako jsou nízkoprahové kluby určené dětem a mládeži, občanské poradny nebo azylové domy. V roce 2003 přibyly do rodiny Diakonie také služby hospice.

Důležitý byl také vznik speciálních škol. Dnes provozuje Diakonie speciální školy určené dětem s mentálním a kombinovaným postižením na 16 místech republiky a je jedničkou v oblasti speciálního školství. V roce 2011 vzniklo Středisko humanitární a rozvojové spolupráce, které pomáhá při humanitárních katastrofách u nás i ve světě. Důraz Diakonie klade i na vzdělávání, proto založila Diakonickou akademii, která připravuje kurzy celoživotního vzdělávání zaměřené na práci v sociálních službách.

V posledních letech Diakonie rozvíjí sociální podnikání a vytváří chráněná pracovní místa pro lidi s postižením. A stále roste. V loňském roce už pomohla více než 28 tisícům lidí.

Hledáme dobrovolníky

Zkrátka široko daleko nikde nic, jen zelenkavá tráva, jasně modrá obloha a tři křiklavě barevné pouťové balónky.

Kde všude pomáháme

Pomáháme tisícům lidí v různých situacích. Můžeme pomoci i vám.